The 2020 Babe Zaharias and Ultraplast Trophies will be held at at HCEG Muirfield on Monday 17 August. Opening date for booking Monday 13th July, at 8am.

The CSS has now been confirmed at 75.

Scores will be returned to home clubs.

The decision last year to restore this ladies amateur golf competition for the Babe Zaharias Scratch and Ultraplast Handicap Trophies to a stroke play competition so far seems to have paid off.

The competition which has been held annually as a fund raiser for cancer charities since 1963 will be played for the first time on Gullane No1 on 22nd August this year and has been oversubscribed with 20 currently on the waiting list.

Interest has really been sparked and players from 43 different clubs will be taking part. Players are coming from 4 different clubs in England as well as players from Dumfries and Galloway, the Borders, Midlothian and Fife as well as a healthy representation from most of the East Lothian clubs.

The nominated Cancer Charity this year is the Macmillan Cancer Support and the prizes have been sponsored by Principal & Prosper.

The competition will be played at Gullane again next year to mark the 70th Anniversary of Babe Zaharias winning the British Ladies Amateur title at Gullane. Thereafter the competition will move on to another East Lothian Club.

BABE ZAHARIAS – 22 AUGUST 2016

 

PLAYER A

PLAYER B

PLAYER C

8.00

Dulcie  Barnes (NBGC)

Barbara Biggart (NBGC)

Sue Penman (GLGC)

8.10

Isabel Smith (NBGC)

Eleanor Main (GLGC)

Pat Phillips (NBGC)

8.20

Irene Stewart (Muss)

Helen Ritchie (Gifford)

Anne Lafferty (GLGC)

8.30

Elinor Blair (NBGC)

Maureen Woodward (GLGC)

Clare Bowe (GLGC)

8.40

Dorothy Thomson (GLGC)

Viv Skinner (Dunbar)

Viv Cupples (Dunbar)

8.50

Jane Nelson (Dunbar)

Linda Henderson (Ren)

Liz Sowler (Muss)

9.00

Lynda Jeffrey (Dunbar)

Helen Napier (Gifford)

Jane Mercer (Tenterden)

9.10

Janette Buchanan (RM)

Gwen Rodgers (RM)

Marie Young (NBGC)

9.20

Ann Pyrkosz (GLGC)

Pauline Owen (Glen)

Liz Westcott (Glen)

9.30

Lesley Johnston (GLGC)

Jeanne Bell ( R L’pool)

Maureen Richmond (R L’pool)

9.40

Ally Hansen (Alnmouth)

Susan Dye (Delamere)

Stacey Cameron (GLGC)

9.50

Dianne Brown (Ren)

Susan Corrie (GLGC)

Gail Joughin (Merchants)

10.00

Liz MacColl (NBGC)

Eliz Anderson (Swanston)

Annette Wilson (Swanston)

10.10

Morag Nicholson (Lochend)

Susie Williamson (Swanston)

Kay Cuthbertson (Swanston)

10.20

Joyce Hunnam (GLGC)

Caroline Kinnaird (G’corse)

Mandy Dougal (Baberton)

10.30

Anne Marshall (Dunbar)

Caroline Mansley (Ratho Pk)

Angela Hughes (Ratho Pk)

10.40

Alison Smith (Hirsel)

Pam Cessford (Hirsel)

Julie Baird (Glencorse)

10.50

Moira Ross (Kinghorn)

Evelyn Hamilton (Kirk’dy)

Caroline Johnstone (M’fld)

11.00

Clem Douglas (Turnhouse)

Joan Tulloch (Kinghorn)

Jane Adams (Kinghorn)

11.10

Nancy Mitchell (Kirk’dy)

Barbara Linton (Kirk’dy)

Pauline Rourke (Gosforth)

11.20

Julie Birdsall (Roxburghe)

Dawn Young (NBGC)

Anne Hanson (Glencorse)

11.30

Linda Geatons (Minto)

Margaret Bland (Minto)

Anne Paterson (Minto)

11.40

Louise Duff (M’fld)

Marie Vandepeear (M’fld)

Ethna McCracken (M’fld)

11.50

Kaye Hewins (Glen)

Katy Gillies (Melville)

Jane Browitt (Glencorse)

12.00

Maggi Seymour (St Reg)

Chris Cordner (St Reg)

Ann Moffatt (St Reg)

12.10

Janice Pirie (St Reg)

Mags Cocozza (St Reg)

Kate Ferguson  (St Reg)

12.20

Sue Mitchell (St Reg)

Hazel Crane  (St Reg)

Nina Alexander (St Rule)

12.30

Bev Brown (St Rule)

Douce Lawson (E and E)

Moira Wilbraham (St Reg)

12.40

Myrtle Gilbert (L’bank)

Anne Wilson (L’bank)

Jacqui Trangmar (St Reg)

12.50

Jean Bauman (Crail GS)

Lynne Tait (St Reg)

Frances Robertson (St Reg)

1.00

Peggy Maher (St Reg)

Joan Prentice (L’bank)

Janice MacLeod (Glen)

1.10

Janette Murdie (Newbattle)

Fiona Hunter (Southerness)

Linda Scott (Southerness)

1.20

Caroline Rennie (Duns)

Liz Weepers (Thornton)

Trish Burgon (Duns)

1.30

Jan Gould (Thornton)

Mary Pettigrew (Thornton)

Shirley Fleming (Thornton)

1.40

Ruth McConkey (Pitreavie)

Christine Steedman (Pit’ie)

Marie Curran (Dunn’r Pk)

1.50

Linda Jack (D and G)

Fiona MacGregor (D and G)

Lorna McKinlay (Dunn’r Pk)

2.00

Senga Hogg (Lundin Lds)

Paula Todd (Thornton)

Annette Hogarth (Thornton)

    

4.10

Wendy Nicholson (Baberton)

Kay Lannin (Craigielaw)

Julie Douglas (Merchants)

4.20

Elaine Finnegan (RM)

Linda Gray (RM)

Audrey Berg (RM)

4.30

Muriel Gilligan (Swanston)

Corrine Luca (Longniddry)

Jean McNeill (Longniddry)

4.40

Jill McNicoll (GLGC)

Sharon Lynch (Haddington)

Lisa Kilpatrick (Pumph’n)

4.50

Lorraine White (Torwoodlee)

Denise Richards (Peebles)

Donna Fleming (Lochend)